Styl życia

to codzienne i długotrwałe nawyki

Styl życia

to codzienne

i długotrwałe nawyki

Gdyby ktoś chciał poszukać magicznego klucza do długowieczności w postaci jakiegoś pokarmu czy suplementu, to niech nie traci czasu… i tak go nie znajdzie – po prostu go nie ma.

1600x900x72dpi

zdrowie i długowieczność

Zdrowie i długowieczność to nie kwestia pojedynczych czynników, lecz nawyków jakie przez całe swoje życie pielęgnujemy. Stały nawyk godzący w zdrowie i życie (np. palenie papierosów, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, negatywizm, nieruchawy ogólnie tryb życia czy objadanie się słodkościami) nie zostanie magicznie zneutralizowany radykalnie tym, że raz czy dwa razy w tygodniu pójdziesz sobie poćwiczyć do fitness klubu, do diety dodasz taki czy inny olej albo zjesz fasolę czy jogurt raz na jakiś czas. Niestety to tak nie działa.

styl życia

Styl życia to codzienne, długotrwałe nawyki i jak widać nie są one związane jedynie z tym co jemy, ale także z tym jak myślimy, jak żyjemy, jaki mamy stosunek do siebie, do innych i do całego świata, w jakim stopniu czujemy się połączeni z szeroko rozumianą siłą wyższą, jakie mamy więzi z rodziną i innymi członkami lokalnej społeczności itd. Możemy jeść najlepsze jedzenie, brać najdroższe suplementy, mieć najbardziej perfekcyjną śródziemnomorską, japońską, wegańską czy inną dietę, lecz to wszystko nie będzie w stanie zapewnić nam długich lat w zdrowiu jeśli będziemy mieszkać samotnie na dziewiątym piętrze wieżowca oglądając całymi dniami telewizję i uważając, że życie to jedna wielka porażka.

stulatkowie

Osoby dożywające stu lat i więcej robią pewne rzeczy, których my w dużej mierze nie robimy. Na przykład nie boją się słońca, mają swoje codzienne rytuały, cały dzień są w ruchu, jedzą głównie warzywa i owoce zamiast sterty słodyczy, mięsa i nabiału, pielęgnują swoje pasje i kochają… kochają siebie, kochają innych, kochają życie, kochają to co robią i robią to, co najbardziej kochają.